גרין לייט מתכונים ומסעדות ללא גלוטן לחיות עם צליאק - כל מה שרצית לדעת על צליאק

ארוחה לשבת חורפית

זיכרונות הילדות שלי כללו בין היתר גם תכנים קולינאריים, ארוחות ליל שבת, ערבי חג, מסיבות יום הולדת וארוחת צהרים של יום שבת. התפריט היה סטנדרטי ולעיתים קרובות חזר על עצמו. אך יחד עם זאת המאכלים והטעמים צרובים היטב בזיכרוני ועד היום אני נוהג להכין אותם גם לילדיי.

לאוכל הילדות שלי הענקתי כותרת שהצליחה לקבל מעמד מיוחד במינו - האוכל של אימא.

שבת חורפית

לפעמים נדמה שמספר הימים הגשומים שהיו פעם עולים פי כמה וכמה ממספר הימים הגשומים בימינו, אני זוכר את השבתות בהם עמדתי במרפסת וצפיתי בגשם העז שיורד לו בחוץ, בברקים וברעמים מחרישי האוזניים וריח מאכלי השבת שנישאו להם בחלל הבית הסגור והחם הזכירו לי כי ארוחת הצהרים של יום השבת החורפי תהיה מיוחדת במינה, ארוחה שכולה אוכל נחמה.

חמין של שבת

החמין של שבת היא ארוחה שלמה בתוך סיר אחד ! בשר, ביצים, תפוחי אדמה, שעועית, חומוס ואורז ששהו להם יחדיו במשך יממה שלמה על פלטת שבת, הבישול הארוך והתיבול המיוחד הפכו את החמין של אימא לסיפור הצלחה ורשימת המוזמנים לחמין התארכה מידי שנה. כולם רצו לבוא ולטעום מהחמין של שבת.

הסוד של החמין התגלה לי לפני מספר שנים, השילוב של התבלינים בתוספת תמרים ישראלים מסוג מג'הול, איכות הבשר והשום הופכת את החמין למעדן של שבת חורפית שמחכים לה בציפייה.

לחץ כאן למעבר למתכוון מיוחד לחמין ללא גלוטן

קיגל תפוחי אדמה

קיגל תפוחי אדמה היה אחד התוספות שהתלוו לחמין של שבת, הקיגל הפך את החמין של אימא למיוחד יותר, שאר הפולניות נוהגות לשים קישקע בחמין ולפתור את הבעיה, אבל אצל אימא הקישקע נחשב מאכל לא בריא שכן מדובר במעיים ממולאות בקמח ושומן, (באידיש : קישקע = מעיים ממולאות).

לכן אימא דאגה להכין קיגל עשוי תפוחי אדמה, ביצים, קצת שמן ותבלינים. הקיגל שהה לצד סיר החמין על הפלטה של שבת. ואף פעם לא ידענו מי מהם חשוב יותר הקיגל או החמין. שהתבגרנו קצת הינו מתבדחים על חשבונם ומציעים שהקיגל והחמין יעשו רוטציה רגעית בתפקיד מלכי הארוחה, כמי שלא טעם קיגל תפוחי אדמה וחמין של אימא בימיו לא יודע מה הוא הפסיד. 

לחץ כאן למעבר למתכוון מיוחד לקיגל תפוחי אדמה ללא גלוטן

 תפוחי עץ אפויים בתנור

תפוחי עץ הם חלק בלתי נפרד מהמטבח הווינאי עליו גדלתי, בימי החורף הקרים אימא נהגה להכין תפוחי עץ אפויים בתנור, אימא לקחה שמונה תפוחי עץ אלכסנדר (תפוח חמוץ-מתוק) והניחה אותם בתבנית פיירקס. על התפוחים פיזרה אימא סוכר, קינמון ואגוזי מלך קצוצים.

התפוחים נאפו בתנור על חום של 150 מעלות במשך שעה. כאשר הריח הטוב של תפוחי העץ והקינמון מסתובב לו בכל פינה בבית כמו יצירה של מוצרט שמתנגנת לה על ידי קבוצת מוסיקאים מוכשרים.

את התפוחים האפויים ניתן לאכול כמנה חמה או קרה, המנה נטולת גלוטן וכמות הקלוריות שלה נמוכה בהתחשב בקינוחים האחרים שנוהגים לאכול בסיום הארוחה.

לחץ כאן למעבר למתכוון מיוחד לתפוחי עץ אפויים ללא גלוטן

גלו-ווין

הגלו-ווין של יום שבת הוגש לאורחים מיד שנכנסו הביתה. "...קר בחוץ היום קחו ! שתו ! זה יחמם אתכם..." כך נהגה לומר אימא לאורחים שהגיעו.

הגלו-ווין הגיע אלינו עם סבא מוינה. הגלו ווין הוא משקה יין חם עשוי מיין אדום חצי יבש, מיץ תפוחים, קינמון, ציפורן ותפוחי עץ חתוכים לקוביות.

הרתיחה של היין גורמת לאיבוד האלכוהול ולכן גם אנחנו בתור ילדים נהגנו לחמם את הלב עם כוס גלו-ווין נהדר.

לחץ כאן למעבר למתכוון מיוחד לגלו-ווין

תגובות באתר: (0)
קטגוריות