גרין לייט מתכונים ומסעדות ללא גלוטן לחיות עם צליאק - כל מה שרצית לדעת על צליאק

תוספי מזון לחולי צליאק

תוספי מזון לספורטאים ללא גלוטן, יש חיה כזו?

בשנים האחרונות יותר ויותר חברות מזון וכן בתי קפה ומסעדות, החלו לייצר ולשווק מוצרים ללא גלוטן, מוצרים אשר מיועדים בעיקר לחולי צליאק אשר אינם יכולים לצרוך מאכלים שכוללים גלוטן, חלבון אשר נמצא בחיטה, שעורה ודגנים אחרים.

מדובר בחלבון שעלול לגרום נזק במעיים ולאי ספיגה של המזון בצורה נכונה. חולי צליאק ואנשים שאינם אוכלים גלוטן, נדרשים להימנע כל חייהם ממאכלים שמכילים חומר זה ועליהם לנקוט בדיאטה קפדנית מאוד.  בישראל יש למעלה מ-60 אלף אנשים שמוכרים כחולי צליאק ורק בשנים האחרונות אנחנו רואים עלייה במודעות למחלה זו.

תוספי מזון לספורטאים חולי צליאק

חברות מזון גילו את הפוטנציאל

אם חברות המזון, מסעדות ובתי קפה משקיעים בייצור ושיווק מוצרים ללא גלוטן, עולה השאלה, האם גם חברות שמייצרות ומשווקות תוספי מזון לספורטאים מייצרים ומשווקים תוספים לחולי צליאק? כאן התשובה מעט יותר מורכבת. מצד אחד, זה אך טבעי שהחברות יעשו כך, מה עוד שחלק גדול מהתוספים הם מיובאים, אז אפשר להניח שחברות בעולם ייצרו וישווקו תוספי מזון שכאלה, הרי בעולם יש לא מעט חולי צליאק גם כן. מצד שני, עולה שאלה, האם זה בכלל אפשרי לייצר תוספי מזון לספורטאים ללא גלוטן.

לפני שנבדוק את הנושא, נסביר תחילה מה זה תוספי מזון לספורטאים ומדוע הם חשובים כל כך לפעילות ספורטיבית. תוספי מזון הם מרכיבים שאנשים שאינם עושים פעילות ספורטיבית צורכים באופן רגיל דרך מאכלים שונים, בעיקר חלבונים. ספורטאים זקוקים לתוספי מזון מאחר והם שורפים יותר אנרגיה מחד ומאידך הם לא רוצים לצרוך מאכלים שלמים דבר שיפגע ביכולת שלהם לבצע פעילות ספורטיבית סדירה, ולכן מוטב להם להשתמש בתוספי מזון בשביל שיוכלו לצרוך את אותם מרכיבים. כך הספיגה שלהם בגוף תהיה טובה יותר. תוספי מזון חשובים לספורטאים מתחילים וכן לספורטאים מקצועיים.

האם קיימים תוספי מזון לספורטאים ללא גלוטן

התשובה היא כן, בשנים האחרונות אנחנו יכולים למצוא תוספי מזון רגילים שלצידם תוספי מזון ללא גלוטן שמיועדים לחולי צליאק אשר אינם צורכים מרכיב זה. מדובר על תוספי מזון כמו חטיפי חלבונים, גיינרים, חטיפי אנרגיה, ג'ילים ועוד. חשוב לציין, שאותם תוספי מזון ללא גלוטן, מסומנים בצורה ברורה ופשוטה, כך כל מי שחפץ בהם לא יתקשה למצוא ולא יתבלבל ביניהם לבין תוספי מזון אחרים.

לפני שאתם מחליטים באיזה תוסף מזון אתם מעוניינים להשתמש, מומלץ מאוד להתייעץ עם איש מקצוע וכן עם רופא, זאת על מנת שתצטרכו אך ורק תוספי מזון אשר מתאימים לצרכים ולדרישות שלכם מחד, וכן על מנת לוודא שאכן תוספי מזון ללא גלוטן אשר מוצעים לכם מתאימים לסוג הדיאטה שאתם מבצעים. חשוב גם לבדוק, האם עליהם לצרוך את הכמות הרגילה של תוספי מזון או שמא עליכם לצרוך כמות גדולה יותר מאחר ומדובר בתוספי מזון ללא גלוטן.

 

תגובות באתר: (0)
קטגוריות