גרין לייט מתכונים ומסעדות ללא גלוטן לחיות עם צליאק - כל מה שרצית לדעת על צליאק

מתכון מומר

מתכונים מומרים ללא גלוטן

דפדוף קל דרך ספרי המתכונים בכלל וספרי האפייה בפרט, מגלה מציאות עגומה לאוהבי העוגות והפשטידות חולי הצליאק. ואולם, לא חייבים לקבל את הדברים כמות שהם, בחלק גדול מהמתכונים ניתן לנסות ולהתאים אותם לקמחים שאינם מכילים גלוטן.

אין ספק שלהיות חולה צליאק ולאהוב עוגות ופחממות זה סוג של התמודדות. ולא רק לילד, אלא גם להוריו. הצורך להתאים את מה שנכנס למטבח ואחר כך לתנור מאתגר מאוד ומעלה לא פעם את התהייה על הצורך בהדרכת הורים לילדים צליאקים. למזלם הגדול של חולי הצליאק היום יש כבר יותר מודעות וישנם כבר מסעדות, שמקפידות להכניס מוצרים ללא גלוטן. ישנם גם הרבה מצרכים אשר מאפשרים להכין מגוון רחב של מאכלים, אפילו טעימים. אולם מה עושים כאשר יש לפניכם מתכון מדהים של עוגה בקמח רגיל ואתם רוצים להכין בקמח חלופי? איך מביאים את הדברים מרעיון לכדי הוצאה לפועל?

בלילה ובצק

אם אתם ניגשים לעוגות הבחושות אז בדרך כלל אין בעיה. כל עוד המתכון מדבר על קמח בכמות של עד חצי כוס הרי שהוא לא נבנה על הטפיחה של הקמח ולכן אתם יכולים להשתמש או בקמח ללא הגלוטן הרגיל, או בקמח תפוחי אדמה או קורנפלור באותם היחסים.

ברגע שיש מעל חצי כוס, הרי שמדובר בעוגה שכן אמורה לעלות בעזרת הקמח. במקרה כזה שימו את אותה כמות הקמח ללא גלוטן, רק הוסיפו שמרים. את היחסים תקבלו לפי מה שמתבקש מהמתכון, כאשר לקילו קמח שמים כ-30 גר' שמרים יבשים או 50 גר' של שימרית.

התפקיד של הגלוטן בקמח הוא של דבק. כאשר הוא לא נמצא, הרי שאנו יכולים להשיג רק בלילה ולא בצק. במקרה כזו יש להוסיף לבלילה שלנו את אחד ממגוון משפרי האפייה שניתן לקנות בחנויות טבע או בחנויות שמחזיקות מחלקה של ללא גלוטן. חומר זה משמש כדבק והופך את הבלילה לבצק של ממש. חשוב רק לדעת שבעוד שבבצק רגיל כשאופים לחם נותנים לו לתפוח ואז לשים ומתפיחים שוב, בצק ללא גלוטן יתפח רק פעם אחת! לכן אם אתם משתמשים במכונות לחם, בדקו שיש לכם אפשרות לבטל את הלישה השנייה.

אפיה ללא קמח בכלל

בניגוד לדעה הרווחת לא חייבים תמיד להשתמש בקמח. ביצים מוקצפות ואבקות כמו קקאו יכולות ליצור עוגות שוקולד רכות וטעימות. בנושא הפשטידות בכלל אפשר להפליג למרחקים ארוכים. כאן יש לנו את כל הדבק של הגבינות והביצים. יש גם את אפשרות הבשמל והרביכות, אשר עוטפות כל ירק שתשימו בהרבה אהבה ובטעם מדהים. בגדול, שתי ביצים, איזה ירק שתבחרו, רביכה וגבינה צהובה יספקו לכם פשטידה מדהימה בתוספת תבלינים. אגב, אפשר לעשות אותו הדבר גם עם פסטה מותאמת וגם לגוון בטעמים מיוחדים של גבינות כמו קשקבל או רוקפור.

עוגות עם תוספות

אז אפילו שהצלחנו להמיר את המתכון חשוב מאוד לזכור שהקמח בפורמט הבלילה דליל ולכן מחד אינו יכול "להחזיק" תוספות, ומאידך עשוי לצאת דחוס, מה שמביא אותנו לבעיה חדשה במתכונים של עוגות פירות וגבינות. אימא שלי תמיד אמרה שמכל לימון אפשר לעשות לימונדה, וכך המקרה גם כאן. בעוגה שבה מסדרים פירות מעל הבצק אז מסדרים את הפירות על קרקעית התבנית ואז שופכים את הבלילה. בעוגה שבה אנחנו רוצים אווריריות למרות שלא מצויין במתכון המקורי להקציף ביצים, כדאי מאוד להפריד את הביצים ולהקציפן. אם אתם רוצים להוסיף לעוגה צימוקים, אז שימו אותם ממש לפני הכניסה לתנור ובמקרה שאתם רוצים לפזר למעלה סוכר או קינמון הכניסו לתנור וחכו מחצית מהזמן אז פזרו את שתכננתם והמשיכו את האפייה.

ושיהיה בהצלחה!

מאת: יעל שי דקל
 

תגובות באתר: (0)
קטגוריות