גרין לייט מתכונים ומסעדות ללא גלוטן לחיות עם צליאק - כל מה שרצית לדעת על צליאק

חנוכה ללא גלוטן - חולי צליאק חוגגים חנוכה

חנוכה גם לצליאקים

חג האורות והניסים בפתח, ולשבוע אחד בשנה נדמה שנס פח השמן משכיח מכולנו את בעיות השמנה והכולסטרול. כדי שגם אנשי הצליאק יוכלו לטגן בשמן עמוק, להלן כמה כללים שכדאי ללמוד כדי להצליח להכין סופגניות ללא גלוטן.

חיפוש קל באינטרנט אחר סופגניות ללא גלוטן יניב עבורכם לא מעט מתכונים והצעות הממולץ נמצא כאן באתר קהילה ללא גלוטן. על מנת שתצליחו לעמוד במשימה הזו יש מספר כללים שחשוב לדעת:

הטיגון

טיגון עמוק לא מומלץ ביום-יום בגלל הנזקים שהוא עושה למרכיבי המזון השונים. ועדיין סוג טיגון זה עדיף על פני טיגון בשמן רדוד,, משום שהוא אוטם את המזון מלספוג כמויות גדולות של שמן. כאשר ניגשים למשימת טיגון עמוק יש כמה חוקים שחשוב מאוד להקפיד עליהם. הדבר הראשון בחשיבותו הוא להקפיד לשמור על טמפרטורה גבוה (עד 200 מעלות צלזיוס), אך לא לתת לשמן לעבור את נקודת השריפה שלו. ישנם סירים מיוחדים השומרים על טמפרטורה גבוהה וקבועה, בדומה לדודי שמש. אם אין ברשותכם סיר כזה, ישנם כמה כלים שנפרט בהמשך שיעזרו לכם להימנע מחימום יתר. בכל מקרה הסימן לחימום יתר הוא ריח לא נעים והעלאת עשן. העשן מעיד שהשמן נשרף ואז אסור להשתמש בשמן, וכמובן אסור גם לעשות בו שימוש חוזר לכל מטרה אחרת.

יצירת סופגניות ללא גלוטן

אחד הגורמים שמונעים ספיגת יתר של שמן בסופגניות רגילות הוא הגלוטן. לכן כדאי להקפיד על כמה פעולות כדי להצליח לייצר סופגניות ללא גלוטן, אך עדיין בריאות ככל האפשר. הדבר הראשון שעוזר הוא הקפדה על לישה מאסיבית של הבצק. הדבר השני הוא כאמור חום השמן. לטיגון של סופגניות רגילות מומלץ להשתמש בחום של 180 מעלות, לסופגניות ללא גלוטן, יגידו בעלי מקצוע , אין לעבור את ה-160-170 מעלות. הדרך לבדוק שהגעתם למידת החום הרצויה היא לשים את השמן על האש ואחרי 5 דקות להכניס כף עץ פנימה. אם תראו הצטברות של בועיות קטנות מסביב לכף סימן שהגעתם לחום הנדרש וניתן להנמיך את האש ולהתחיל לטגן. אם לא, תמשיכו לבדוק כל חצי דקה עד בוא הבועיות.

גם לבחירת השמן יש משמעות. השמן המומלץ הוא שמן קנולה. שמן זה הוא גם בעל ריכוז השמנים הרווים הנמוך ביותר וגם איננו מוסיף טעם לוואי. במהלך הטיגון עצמו רצוי להשתמש בסיר יחסית קטן ולהכניס בכל פעם כ-3 סופגניות ולא יותר. כאשר מכניסים כמות קטנה גם יש פער סביר של 5 שניות בין סופגניה אחת לאחותה בכניסתן לשמן, שזה הפער המומלץ. כך קל לשמור על זמן טיגון קצר כפי שנדרש. 

לבסוף כאשר מוציאים את הסופגניות מהשמן חשוב, אף יותר מאשר בסוגפניות הרגילות, להיפטר ככל האפשר מעודפי השמן על ידי ניעור הכף השולה מעל הסיר. אחר כך הניחו את הסופגניות על נייר סופג והחליפו אותו כמה פעמים במהלך הטיגון.

לבסוף טיפ אחרון: כדאי להניח את הסופגניות אחת ליד השניה ולא אחת על השניה כדי שישמרו על עגלגלותן וצורתן היפה. מבחינת המילוי אתם מוזמנים להכין מילויים ככל העולה על רוחכם.

בתיאבון!

מאת: יעל שי דקל 

תגובות באתר: (0)
קטגוריות