גרין לייט מתכונים ומסעדות ללא גלוטן לחיות עם צליאק - כל מה שרצית לדעת על צליאק

לצאת לדייט עם צליאק

ארוחה רומנטית וצליאק

בעוד חודש נחגוג את ראש השנה האזרחית החדשה ונצא לדייט באחת מהמסעדות הרבות בארץ, אם תקווה בלב שמצאנו גם את אהבת חיינו. אם סומנתם במשבצת של פסולי גלוטן אתם לא נדחקים אוטומטית לקטגוריה של פסולי החיתון.

ברור שהפתרון האולטימטיבי הוא לקושש נפש תאומה באתרים ובקהילות הצליאק למיניהן. מובטחים לכם  הכרויות מרתקות בעיניים נוצצות תוך החלפת מתכוני עוגת שוקולד ללא גלוטן בארומת חלבה ושקדים, וחיי דבש.

אך מה יהיה גורלם של זוגות מעורבים?

כרסת או דגנת

דייט עם מישהו, המשתייך לטורפי הפיתות, יכול להיות מעולה אם תצליחו להציג את המגבלה הקטנה שלכם באור הנכון. צליאקית מהזן הפולני עלולה לדחות במבט מצועף נוכח הדייט הטרי שלה ב"ארומה" את העוגייה המיקרוסקופית שליד הקפה. כאן תתרחש סצנה בסגנון גרטה גרבו הגוססת משחפת על מצעי המלמלה: אני חייבת להגיד לך משהו... תגמגם הפולנייה. אני חולה... יש לי כרסת...

לבחור הקורס מולה היא מבהירה שכרסת או דגנת היא השם העברי המצוין למחלה הנדירה הזו, ואם לא נזהרים אפשר אפילו למות ממנה. מובן שהגברת עם הקמליות לא עושה בימינו שום רושם חיובי על הזכר תאב החיים והוא יתאדה במהירות.

האופציה השנייה היא לא לראות צל צליאק כהרים, ואם יעלה הנושא מתי שהוא, יש להבהיר כי הצליאק אינו מחלה. זו בסך הכול רגישות לגלוטן. משהו נורא קול. נורא טרנדי. סבלימינאל-צליאק.

הדבק של חנה הגננת

ה"מישלן" של הצליאקים הוא מדריך המסעדות המגישות מאכלים נטולי גלוטן, המסופק ומתעדכן באתר קהילה ללא גלוטן. כמו לפני יציאה לטיול באחת מערי אירופה, יש לערוך לקראת הדייט בירור היכן תקבלו את התנאים הכי טובים. הכינו מראש את הסיפור המיתולוגי על הגננת חנה, שהכינה לנו דבק מקמח ומים שממש מתעלל בבני המעיים. זו בפירוש לא פעילות מיסיונרית נגד אבולעפיה ובניו, אבל יש מצב שהדייט יגלה כמו רבים שאינם רגישים לגלוטן את קסמי הנטול.

גם במסעדות קונבנציונאליות אפשר למצוא ארוחה סבירה, אם תבררו בשקט עם המלצר והטבח אם המזון התמים לכאורה מכיל מרכיבים מרושעים. אל תשכחו להכין שיעורים וללמוד אילו סוגי אבקות, רטבים, גלידות או שוקולד הם "כשרים לצליאק" ואילו טריפה יחשבו.

אפשר להתחכם. אם אתם, למשל, מחובבי הסושי, כדאי שיהיה פק"ל רוטב סויה נטול גלוטן, למרות שבחלק גדול מהמסעדות היפניות תופס רוטב זה מקום של כבוד על המדף. הקפידו לבחור במנה נטולת פנקו, העשוי פירורי לחם ודלגו על טמפורות וקריספים למיניהם. עדיין יש מבחר לא רע.

אפשר כמובן לאכול בבית. בחנויות הטבע (בינתיים) ניתן למצוא מבחר ענק של קישים, בורקס, לחם לסוגיו, וכמובן עוגות וקינוחים מעולים, אם כי המחירים גבוהים יחסית.

והכי הכי זה להכין ארוחה במו ידיכם. אם תכנסו לאתרי הצליאק באינטרנט לא תבינו למה הם קוראים לעצמם "קבוצות תמיכה". נראה שאין עוד חבורה שמה שיש לה בראש הוא חילופי מתכונים יצירתיים נטולי גלוטן. רק הקריאה בשפע הבלתי מתכלה הזה יפתה אתכם להפשיל שרוולים ולהכין חצילים ממולאים ואגסים ממולאים בקרם שקדים. כך אפשר להעביר ערב מופלא בבית לאור נרות או להחזיק ידיים בפיקניק עם פנקייק נטול גלוטן.

בקיצור - אין כארוחה נטולת גלוטן לזווג זיווגים ולומר ל"אין דבק" טוב.   

מאת: חוה רשף

תגובות באתר: (1)
קטגוריות