גרין לייט מתכונים ומסעדות ללא גלוטן לחיות עם צליאק - כל מה שרצית לדעת על צליאק

לגדל ילד צליאקי ולהפוך לימון ללימונדה

הילד רגיש לגלוטן - מה עושים ?

הילד אובחן כחולה בצליאק. ביג דיל. בהרבה מקרים אתם מקיימים באדיקות את חמשת השלבים העוברים על חולים במחלה קשה חשוכת מרפא, לא עלינו - ככתוב בספרי הפסיכולוגיה:

שלב ההכחשה: שטויות. בטח טעות בבדיקה. לא הגיוני. צליאק היא מחלה תורשתית. אני בריאה טפו טפו טפו, שמוליק מחסל שלוש פיתות בארוחה ובריא כמו סוס, והאחים שלו בלי שום בעיות.

שלב הזעם: למה דווקא יהלי? למה מגיעה צרה כזו לילד כול כך עדין ומיוחד?

שלב ההתמקחות: אי אפשר להרעיב את הילד. אפשר אולי לתת לו פחות גלוטן.

שלב הדיכאון: הילד חיסל פיתה עם שוקולד בבית הספר והוא מתפתל מכאבי בטן. אי אפשר לשלוט בזה.

שלב ההשלמה: אין ברירה. חייבים להעביר את יהלי לדיאטה נטולת גלוטן ועלינו להיערך לכך.

כדאי שתראו את הצד המואר של גידול ילד חולה בצליאק. לאט לאט תגלו שגם אתם עוברים לצריכת מאכלים ללא הגלוטן הדביק. יתכן, שגם אתם, כמו אלפי ישראלים שלא מודעים לכך – רגישים לגלוטן והנזק המצטבר במעי האומלל שלכם עלול להפציע בשלב כלשהו. יותר ויותר מחקרים מוכיחים שחלבון החיטה עלול להוות מכשול לירידה במשקל ולעיכול סדיר. כדאי לנסות. יותר ויותר אנשים ברחבי העולם סילקו את הגלוטן מתפריטם. והילד? הוא דווקא ירגיש נורא מיוחד ומחוזר. לא תאמינו כמה מהר הוא ילמד לוותר על המאכלים המזיקים לו.

לגלות "התגנבות" של חיטה אסורה

הצליאק היא מחלה קלה מאוד לטיפול והתרופה היחידה לה היא הורדה מוחלטת של גלוטן מהתפריט. איסור הגלוטן חייב להישמר בהקפדה במיוחד אצל ילדים, כי כל מולקולת גלוטן עלולה לגרום לילד נזק מיידי או עתידי ולפגום בגדילה ובהתפתחות הגופנית. חוסר היכולת להעביר לתאים ויטמינים חיוניים כמו בי 12 עלול לפגוע גם ביכולת המנטאלית של הילד, והגאון הפוטנציאלי יפגין הידרדרות מדאיגה בלימודים.

דיאטה של הימנעות מוחלטת מגלוטן בשילוב עם תזונה מאוזנת ובריאה תביא להחלמת המעי, להפחתת השלשולים, לעלייה במשקל ולהתפתחות נורמאלית, ויזכה למצוות ולשלל מלגות.
 
עם זאת – עלינו ללמוד  לגלות אם חיטה או עמילן חיטה מצויים גם במוצרים בריאים כמו חטיפי דגנים או גרנולה או מוצרים תמימים לכאורה כמו גלידות, שוקולד, רטבים ומעדני חלב.

לשם כך מומלץ להיעזר בתנ"ך של עמותת הצליאק המתעדכן חדשים לבקרים כדי להבדיל בין מוצר הכשר לצליאקין לבין אחר, הדומה לו כמו שתי טיפות שוקו אך נחשב לטריפה עבור הרגישים לגלוטן.

לא לעבור על איסור נגיעה

חשוב מאוד ליצור הפרדת כוחות בין כלי האוכל והמוצרים ה"רגילים" בבית, לבין אלה המיועדים למוצרים נטולי גלוטן: סכו"ם נפרד, קרש חיתוך מיוחד, עץ, פלסטיק – הכול!  כדי למנוע מכשול – מומלץ לרכוש מערכת סכו"ם בעיצוב שונה. רצוי להקצות מדפים מיוחדים בארון ובמקרר למוצרים ללא גלוטן. כדאי גם לסמן קופסאות ושקיות במדבקות עליזות וצבעוניות.

למרות שקיימות דרגות רגישות שונות לגלוטן, כדאי להשתייך לבית שמאי ולאסור בתוקף על תחיבת סכינים, שנגעו בפרוסת לחם רגיל לתוך הגבינה. יש לקחת כמות מהגבינה לצלחת כדי לא לעבור על "איסור נגיעה".

אם הילד בגן הילדים, נא להסביר לגננת על הבעייתיות של הצליאק, ולנסות להעביר גם לילדים מידע זה. כדי שהקטנצ'יק לא ירעב, יש למלא את הפריזר בגן במזון מוקפא למשך השבוע. אם הילד מוזמן ליום הולדת, נסו לשכנע את אמו של בעל השמחה לארגן עוגה נטולת גלוטן שהיא אפילו טעימה יותר מהרגילה, או לשלוח איתו עוגה, עוגיות או כדורי שוקולד.

לפני טיסות לחו"ל או לטיול שנתי חשוב לוודא מראש שהמזון שיוגש יהיה נטול גלוטן.

למרות שיש מבחר לא רע של מוצרים ללא גלוטן בחנויות הטבע, מחיריהם עדיין יקרים.

לאחרונה אישרה הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק לעידוד ייצור מזון נטול גלוטן, דבר שיוזיל את עלותם.

ובינתיים – אתרי האינטרנט מתפקעים ממתכונים נטולי גלוטן שממש מפתים להפשיל שרוולים ולנסות אותם. אז למה לא להכין דברי מאפה וקינוחים לא יקרים שכל המשפחה תשאב מהם רק בריאות?

מאת חוה רשף

תגובות באתר: (0)
קטגוריות