גרין לייט מתכונים ומסעדות ללא גלוטן לחיות עם צליאק - כל מה שרצית לדעת על צליאק

קייטרינג ללא גלוטן

קייטרינג לאירוע נוצץ ללא גלוטן

עד לפני זמן לא רב, היו בעלי מסעדות וקייטרינג מרימים גבה למשמע המילים "נטול גלוטן" ו"צליאק". פתאום הפך הגלוטן למוכר ואף למוקצה גם בפי רבים שאינם רגישים לו. נגמרה התקופה בה אורחי האירועים היו מתכבדים בשמחה במנות האחידות של בורקס הפטריות ורבע העוף או פיסת בשר העגל. לאור המודעות למזון בריאותי ולנזקים הנגרמים ממזון שאינו מתאים להם, נוצרים לעיתים מצבים בהם מסתפקים האורחים בכרסום סלט ירוק וחוזרים בפרצוף ירקרק מהאירוע.

אם אתם עסוקים ב ארגון חתונה, בר מצווה או אירוע, ניתן לקיים את הטקס באחד המלונות המפוארים או בבית עם הזמנת אוכל מחברת קייטרינג. כדאי שתתכננו מראש כיצד להתארגן כדי להימנע מהפתעות והוצאות מיותרות. בשוק קיימות חברות קייטרינג רבות ומשובחות המתמחות במנות ייחודיות. ערכו רשימת אורחים שאישרו הגעתם ובררו מראש אם יש ביניהם חולי צליאק או סתם מנועי גלוטן, צמחוניים, חולי סוכרת, אנשים בדיאטת הרזיה או אלרגיים למזונות מסוימים. השאירו את כאב הראש של חישוב הכמויות לחברת הקייטרינג.

תפריטים ללא גלוטן

מזון נטול גלוטן הוא בינתיים יקר יותר ואין צורך לכבד בו את כל האורחים. אם תקבלו מידע על חולי צליאק ספורים – לא תהיה בעיה לארגן להם מנות נפרדות, אך אם יסתבר שקיים ביקוש גדול - כדאי להציע לחברת הקייטרינג להכין דוכנים להגשה עצמית שאחד מהם יהיה על טהרת המנות נטולות הגלוטן. יש להיזהר שלא תיווצר נדידה של כלי אוכל, לחם ועוד פריטים "מוקצים" מהדוכנים השכנים ל"אזור הסטרילי".

ישנן גם מסעדות המכינות אחוז גבוה של מנות גורמה נטולות גלוטן. אפשר להתקשר עם המסעדה ולבקש משלוח. ניתן גם להתקשר עם כמה מסעדות ולהכין דוכן בסגנון הודי, דוכן בסגנון יפני ועוד. קשה להרגיש הבדלים בטעמים, אך ההרכבים הם שונים בצורה משמעותית.  הסושי הרגיל, למשל, מכיל חומץ אורז ורוטב סויה האסורים על חולי צליאק, ובגרסה נטולת הגלוטן משתמשים ברטבים שונים. גם קונדיטוריות רבות מתמחות בעוגות ועוגיות נטולות גלוטן שטעמן מזכיר את אלה העשויות קמח, אך הן אפויות מקמח תפוחי אדמה או קמח אורז.

מנות נטולות גלוטן

אם מספר האורחים אינו רב, אולי כדאי להשקיע בארוחה שכולה נטולת גלוטן. כאן כדאי לשתף פעולה עם שפים עצמאיים. טבחים רבים שגילו שהם או מישהו מבני משפחתם הוא חולה צליאק, הקדישו עצמם להכנת מנות טעימות לאוכלוסיה זו במקום המנות המשמימות להן הורגלו עד לפני שנים ספורות. את כתובותיהם ניתן לאתר בקלות באינטרנט. מבחר המנות הוא עצום. למשל, עוף ממולא בבשר ובאורז מלא ובצל, ברוטב פירות יבשים, קיש תרד, חזה עוף, דגים בגריל, מבחר סלטים צבעוניים ויצירתיים. גם לחם, מקלוני בצק פיקנטיים, מאפינס ולחמניות האפויים מקמח נטול גלוטן  - טעמם מעודן ומעולה.

העוגות נטולות הגלוטן הן טעימות אפילו יותר מהעוגות העשויות מקמח חיטה ולמעשה – אין עוגה "קונבנציונאלית" שאינה יכולה להיות אפויה בוורסיה נטולת גלוטן.

המנות האחרונות נטולות הגלוטן – גלידות, מוסים, סחלב ועוד הן תאווה לחיך.

מירב הסיכויים כי מצמוצי השפתיים של האורחים המרוצים יעבירו רבים מהם למחנה צרכני המזון נטול הגלוטן.

תגובות באתר: (0)
קטגוריות