גרין לייט מתכונים ומסעדות ללא גלוטן לחיות עם צליאק - כל מה שרצית לדעת על צליאק

חולי צליאק לא יכולים להתגייס

אפשר לתרום בדרכים אחרות

ההחלטה של צה"ל שלא לגייס לשירות חובה את הסובלים מצליאק, השאירה צעירים רבים עם השאלה מה לעשות במקום. למרות שחולי צליאק עדיין יכולים לשרת בהתנדבות, צה"ל הודה שאינו יכול לתת מענה לצרכים התזונתיים שלהם. החדשות הטובות הן שיש אפשרויות רבות לתרומה לחברה, שהן בעלות חשיבות אדירה. מקומות רבים ישמחו לקבל את שירותם של אנשים טובים. בשביל אלה העומדים עכשיו לפני החלטה מה לעשות בפרק הזמן הזה, הנה כמה רעיונות בארץ ובעולם.

שירות לאומי

המקום המתבקש להתחיל בו את החיפוש הוא השירות הלאומי. זוהי עמותה שמטרתה בדיוק זו – לתת למי שלא יכול לשרת בצה"ל את האפשרות לתרום למדינה. את השירות הלאומי מפעילה עמותת שלומית שמפנה את הפונים אליה לאוכלוסיות במצוקה ולגופי מדינה הנזקקים לסיוע. בין היתר תוכלו לסייע בבתי חולים, לעבוד בבתי ספר, לשרת במשטרה, במכבי אש ובמשרדי הממשלה השונים, וכן במעונות לנשים מוכות ונערות בסיכון ובפנימיות. בשירות הלאומי ניתן לשרת שנה או שנתיים והוא מקנה הטבות למסיימים, בדומה להטבות שמקבלים חיילים משוחררים, כגון מענקי שחרור ומלגות לימודים.

יש לציין, שלפחות בתחילת ההתנדבות, יהיה מדובר בעבודות פשוטות, אך תגלו שהן חשובות מאוד לפעילות השוטפת של הארגונים האלו. למשל, עבודה במעון לנערות בסיכון עשויה לכלול עבודות בית, סידור מיטות נוער וגם השתתפות בפעילויות השונות. בכל מקרה, כל מטלה מזמנת היכרות נוספת עם האוכלוסייה המטופלת. ככל שתכירו את המקום יותר והעובדים במקום יכירו אתכם, תוכלו להתקדם.

התנדבות עצמאית

בישראל קיימות מאות עמותות פעילות, עם מטרות נעלות בתחומי חיים רבים. בניגוד לשירות הלאומי, כאן אתם חופשים לבחור כל עמותה שתבחרו שמפעילה מתנדבים, ולהיות חלק מדבר שאתם מאמינים בו. עבודה בעמותות היא גם הזדמנות מצוינת להתנסות בתחום מסוים, דבר שיכול לסייע רבות במציאת כיווני תעסוקה לחיים.

התנדבות ברחבי העולם

בגיל שבו בישראל מתגייסים רוב הצעירים לצבא, ברחבי העולם נוהגי צעירים דווקא לצאת מגבולות ארצם. פעם היו מגיעים הצעירים האלה כמתנדבים לקיבוצים בישראל. אבל העולם מלא במקומות שזקוקים לעזרתכם, כל עוד מצבכם הבריאותי מאפשר זאת ואתם מסוגלים לארגן לעצמכם תזונה הולמת. תוכלו להגיע לכפרים באפריקה, לאוכלוסיות בדרום אמריקה ואפילו באסיה. יש ארגונים רבים שעוסקים בחיבור בין מתנדבים למקומות שונים בעולם שנזקקים לסיוע. זו גם הזדמנות מעולה להכיר תרבויות ואנשים מכל העולם.  

לימודים באוניברסיטה

אמנם לימודים באוניברסיטה הם לא התנדבות, אבל הם בהחלט יכולים להיחשב כתרומה עתידית לחברה. המסלול הזה מתאים יותר למי שיש לו כיוון ראשוני לגבי לימודים, אבל ישנם גם תארים כלליים. בכל מקרה, אוניברסיטה היא מקום שלא רק מאפשר לימוד של מקצוע, אלא גם פותח את האופקים,  מלמד על העולם ומאפשר מפגש עם אנשים חדשים. במסגרת האוניברסיטה ניתן גם להתנדב במסגרת פר"ח או להשתלב בפעילויות חברתיות אחרות שנעשות פעמים רבות בשטחה.

לעבוד ולחסוך כסף

אפשרות טובה נוספת היא להתנסות קצת בחיים עצמאיים, שבהם אתם דואגים לעצמכם ועתידכם. זה לא אומר לעזוב את הבית, אלא דווקא לעבוד ולהיעזר בעובדה שההוצאות הגדולות לא נופלות עליכם. אפשר למצוא עבודות זמניות כמו מלצרות, ואפשר למצוא עבודות שיכניסו אתכם לאיזה עולם שמעניין אתכם להכיר. אתם יכולים להתחיל מלמטה ולהתקדם. אופציה נוספת היא לעבוד במקום שכולל מגורים, כמו חווה חקלאית, קיבוץ או  מלונות באילת.    

לסיכום, למי שסובל מצליאק ולא יכול להתגייס לצה"ל, יש אפשרויות רבות שבהן הוא יכול לתרום. התרומה יכולה להיות חברתית או אישית, בארץ או בעולם, אבל כל תרומה היא חשובה. 

תגובות באתר: (0)
קטגוריות