גרין לייט מתכונים ומסעדות ללא גלוטן לחיות עם צליאק - כל מה שרצית לדעת על צליאק

ילדים ללא גלוטן - ילדים חולי צליאק

ילדים אוכלים ללא גלוטן

לגדול בצל מחלת צליאק

המאמר שלפניכם מכיל טיפים מצוינים להקלה על ילדים הנמנעים מאכילת גלוטן במהלך שהותם מחוץ לכותלי ביתם, החל מההתלבטות בנוגע לאכילה בקפיטריה של בית הספר ועד ימי ההולדת של חברים, כך מלמדים את הילדים לבחור את הבחירה הטובה והבריאה ביותר עבורם.

אמנם עבור כמעט כל ילד האידיאל הוא לנגוס בהמבורגר עסיסי בקפיטריה או לאכול עוגת יום הולדת במסיבת יום ההולדת של חבר מהכיתה, אך עבור ילד הסובל ממחלת הצליאק המבורגר ועוגה אינם אופציות אפשריות, אך ההורים בהחלט יכולים למצוא דרכים לסייע לילדיהם ליהנות מארוחות הצהריים בבית הספר וגם ממסיבות יום ההולדת מבלי שיחוש חריג. אתם עשויים לגלות כי ילדיכם פתוח בראשו הרבה יותר מכפי שאתם סבורים לאכילה נטולת גלוטן.

ילדיכם אינו לבד

הדאגה הגדולה של הורים לילדים הסובלים ממחלת הצליאק הינה כי ילדיהם הסובלים מהמחלה יחושו חריגים עקב תזונתם השונה מהתזונה של ילדים אחרים אשר אינם מוגבלים בסוגי המזון אותם הם אוכלים.  אך דאגה זו לא תמיד מבוססת מציאות.. בעידן שלנו ככל שהמודעות עולה יותר ויותר ילדים מתגלים כבעלי רגישות לסוגי מאכלים שונים, יש ילדים הסובלים מרגישות לחלב, אחרים לשוקולד וכיו"ב.. ויש המון ילדים אשר סובלים ממחלת הצליאק ממש כמו ילדיכם שלכם.

החשוב ביותר הוא שילדיכם יבין אלו מאכלים בטוחים עבורו לאכילה ושיהיה בעל מוטיבציה לדבוק בהרגלי התזונה המומלצים לו עקב הרגישויות הספציפיות שלו. ככל שמאבחנים את המחלה בגיל מוקדם יותר כך קל יותר לילד להתמודד עם התפריט אליו עליו להיצמד, ילדים מתחת לגיל 10 יתאקלמו באופן קל יותר לתפריט החדש, אם הילד מאובחן בגיל מבוגר יותר מגיל 10, ישנו סיכוי שהם ינסו להתנגד לתפריט החדש אשר שובר את המוסכמות אליהם הם רגילים עד כה.  חשוב ללמד את הילדים באשר להשלכות הארוכות טווח של מחלת צליאק אשר אינה מטופלת כראוי, עצם ההבנה תגרום להם להירתע מאכילת גלוטן גם כאשר הם עצמאים בשטח. מה שעשוי לעורר מוטיבציה בקרב מתבגרים אשר סובלים ממחלת הצליאק הינו העובדה שאי טיפול במחלה עשוי לפגום בהתפתחותם וגדילתם.

הבחירות הנכונות

כך תוכלו לשלוח את ילדכם לבית הספר ולמסיבות יום הולדת עם ביטחון מלא שהם ידבקו בתפריט המומלץ להם:

תקשורת נכונה עם גורמים חיצוניים המעורבים בגידולו של ילדיכם בכל שעות היום – חשוב מאוד לעדכן את הגורמים הרלבנטיים כמו בית הספר באשר למחלת הצליאק ובאשר למגבלות הספציפיות שילדיכם צריך לעמוד בהם על מנת לשמור על בריאותו.  כך ידאגו שיהיו חטיפים נטולי גלוטן גם עבור ילדיכם.

אכילה בבית הספר- העדיפו לשלוח את ילדיכם לבית הספר עם אוכל מעניין מהבית על מנת שלא יאלץ לעמוד בפיתויים מיותרים בנוסף חשוב לגוון לו ולהיות מספיק מעניינים וקרובים למקור, אם יש צורך השתתפו גם בהכשרות של סדנאות בישול אוכל בריא אשר ילמדו אתכם לבשל עבור ילדיכם אוכל מעניין יותר מכפי שהוא דמיין!

הדרכה נכונה של ילדיכם לזיהוי אוכל נטול גלוטן תסייע לילדיכם להתנהל נכון בבואו לקנות בקפיטריה אוכל  בין המאכלים האפשריים: פירות טריים, ירקות, בשר, ומשקאות בריאים כגון חלב. אם ילדכם חפץ בהמבורגר חשוב שהבישול יתבצע על הגריל תוך הקפדה על כך שהגריל היה נקי משאריות אוכל המכיל גלוטן.

הגדרות מדויקות של חטיפי אחר הצהריים – אם ילדכם משתתף בפעילות חוץ בית ספרית בשעות אחר הצהריים (כגון שחייה, ג'ודו, טניס וכיו"ב..)  בשעות אלו בוודאי יאכל חטיף, חשוב לצייד אותו כם חטיף מתאים נטול גלוטן, פירות, ירקות או חטיפים המותאמים לרגישים לגלוטן.

חשוב להזכיר לילד כי תהליכי הייצור של חטיפי צ'יפס עשויים להיות מעורבים במאכלים כוללים גלוטן ולכן כדאי להימנע מחטיפי צ'יפס, אך בחירות אחרות של חטיפים המבוססים על שוקולד שהם נטולי גלוטן יכולים להתאים כתחליף מפנק לחטיף היומי.

ימי הולדת – בבואכם לשלוח את ילדכם למסיבת יום הולדת חשוב שתהיו מעורים באשר לאוכל אשר יהיה מוצע לילדים במסגרת יום ההולדת ולכן כדאי מאוד ליצור קשר טלפוני עם המארח של יום ההולדת המתוכנן לברר פרטים חשובים אלו. ובהתאם לתשובת המארח להנחות את ילדכם באשר לסוגי המזון שמותר לו לצרוך ומאלו סוגים עליו להימנע, אם הבנתם משיחתכם עם המארח כי אין אוכל נטול גלוטן אפשרי אז הציעו למארח כי תביאו עמכם אוכל מתאים עבור ילדכם על מנת לתת מענה עבור ילדכם. חשוב לבקש כי לילדכם תוגש גלידה במקום עוגת יום ההולדת, לבטח ילדכם ישמח ליהנות ממנת גלידה מפנקת (כמעט כל ילד יעדיף) ועוד טיפ שיכול לסייע, וודאו כי ילדיכם מגיע ליום הולדת שבע כך פחות יתפתה לנשנושים בעלי גלוטן.

הכי חשוב הוא לא לשדר לילדכם כי הוא חריג, אלא כי יש לו רגישות מסוימת ולילד אחר רגישות אחרת,  הסירו דאגה מלבכם, גם ילדכם יסיים לימודים, ירכוש חברים, יטייל, ייהנה מהחיים, ימצא זוגיות, יתעסק עם ריגושים של חתונה, יקים משפחה ממש כמו ילדים אחרים בכיתתו אשר אינם רגישים לגלוטן!

תגובות באתר: (0)
קטגוריות